On Exam 1, you were asked to consider the film The Martian, in which a chemist h
ID: 1046016 • Letter: O
Question
On Exam 1, you were asked to consider the film The Martian, in which a chemist harnesses energy associated with the reaction between table sugar and liquid oxygen shown in the balanced reaction below. Let's do it again! 1. cullz2011 (s) + 12 02(1) ? 12 CO2(g) + 11H20 (g) ?1Inn :-5155.7 kJ b. (2 points) Calculate the heat given off by this reaction when performed with 200.0 mL liquid oxygen (d = 1.141 mL) and 200.0 grams of sugar (342.3 g/mol. i. -2353 k ii. -2685 k ili. -3012 k v.-3064 k v. -32,220 k (3 points) The reaction in part b occurs in a cannister, originally at 20.00 °C. What is final temperature in the cannister after the reaction (assume that by now, it contains only 115.8 g water and 308.6 g carbon dioxide)2 Hint: first, solve for change in temperature. ?. Cs co, 0.846 O 1864 g °C According to your professor's estimates while watching the scene on YouTube Also assume that, unlike in the film, the cannister has not exploded. Yet.Explanation / Answer
115.8 gm H2O = mass / molar mass = 115.8 g / 18 g / mole = 6.43 mole.
308.6 gm CO2 = 308.6 / 44 = 7.01 mole.
partial pressure = mole fraction * total pressure
mole fraction of CO2 = 7.01 / (7.01 + 6.43) = 0.5218
partial pressure of CO2 = 0.5218 * 7290 = 3804 atm.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.