Solutions: Iodine solution: (0.005 mol L^-1) Starch indicator solution: (0.5%) S
ID: 1046101 • Letter: S
Question
Solutions: Iodine solution: (0.005 mol L^-1) Starch indicator solution: (0.5%) Stock “unknown” solution: 250mg of crushed up vitamin c tablet dissolved Solutions: Starch indicator solution: (0.5%) Stock “unknown” solution: 250mg of crushed up vitamin c tablet dissolvedIn this experiment, we crushed up half a tablet of vitamin C (250 mg), diluted it in 50 mL of water, then transferred it to a 100 mL volumetric flask and filled it up with water. We pipetted 1mL Of this solution into a 250 flask, added 50 mL of water, and then 1 mL of starch indicator solution. We titrated this sample with the iodine solution until the blue-black color appeared, then repeated the experiment 2 more times.
how would I solve for these calculations?
REPORT SHEET: OXIDATION-REDUCTION TIRTRAT?ONS EXPERIMENT A. Standardization Trial1 Unknown (A, B, or C) Trial 2 Trial 3 volume pipetted Im ImL Titration Final reading gg A 37 - nitial reading 230 40 Volume of lodine soln Calculations Mols of l2 Mols of Vit C Molarity of Unknown Average Molarity
Explanation / Answer
The balanced chemical equation for the reaction of Vitamin C (ascorbic acid) with iodine is given as
ascorbic acid + I2 ---------> 2 I- +dehydroascorbic acid
As per the stoichiometric equation,
1 mole I2 = 1 mole ascorbic acid.
Trial 1
Trial 2
Trial 3
Volume pipetted (mL)
1
1
1
Final reading (mL)
39
37.7
39
Initial reading (mL)
30
30
30
Volume of iodine solution (mL) = (final reading) – (initial reading)
39 – 30 = 9
37.7 – 30 = 7.7
39 – 30 = 9
Calculations
Moles of I2 (mol) = (volume of I2 in L)*(concentration of I2 solution)
(9 mL)*(1 L/1000 mL)*(0.005 mol.L-1) = 4.5*10-5
(7.7 mL)*(1 L/1000 mL)*(0.005 mol.L-1) = 3.85*10-5
(9 mL)*(1 L/1000 mL)*(0.005 mol.L-1) = 4.5*10-5
Moles of Vitamin C (mol) = moles of I2 as per the stoichiometric equation
4.5*10-5
3.85*10-5
4.5*10-5
Molarity of unknown (mol.L-1) = (moles of Vitamin C)/(volume pipetted in L)
(4.5*10-5 mol)/[(1 mL)*(1 L/1000 mL)] = 0.045
(3.85*10-5 mol)/[(1 mL)*(1 L/1000 mL)] = 0.0385
(4.5*10-5 mol)/[(1 mL)*(1 L/1000 mL)] = 0.045
Average Molarity (mol.L-1)
1/3*(0.045 + 0.0385 + 0.045) = 0.0428
Trial 1
Trial 2
Trial 3
Volume pipetted (mL)
1
1
1
Final reading (mL)
39
37.7
39
Initial reading (mL)
30
30
30
Volume of iodine solution (mL) = (final reading) – (initial reading)
39 – 30 = 9
37.7 – 30 = 7.7
39 – 30 = 9
Calculations
Moles of I2 (mol) = (volume of I2 in L)*(concentration of I2 solution)
(9 mL)*(1 L/1000 mL)*(0.005 mol.L-1) = 4.5*10-5
(7.7 mL)*(1 L/1000 mL)*(0.005 mol.L-1) = 3.85*10-5
(9 mL)*(1 L/1000 mL)*(0.005 mol.L-1) = 4.5*10-5
Moles of Vitamin C (mol) = moles of I2 as per the stoichiometric equation
4.5*10-5
3.85*10-5
4.5*10-5
Molarity of unknown (mol.L-1) = (moles of Vitamin C)/(volume pipetted in L)
(4.5*10-5 mol)/[(1 mL)*(1 L/1000 mL)] = 0.045
(3.85*10-5 mol)/[(1 mL)*(1 L/1000 mL)] = 0.0385
(4.5*10-5 mol)/[(1 mL)*(1 L/1000 mL)] = 0.045
Average Molarity (mol.L-1)
1/3*(0.045 + 0.0385 + 0.045) = 0.0428
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.