Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

7. A 13.5 g sample of gold is heated, and then placed in a calorimeter containin

ID: 1046188 • Letter: 7

Question

7. A 13.5 g sample of gold is heated, and then placed in a calorimeter containing 60.0 g of water. Temperature of water increases from 19.00 °C to 20.00 ?. The specific heat of gold is 0.130 What was the initial temperature of the gold metal sample? 8. When a 25.7 g sample of Nal dissolves in 80.0 g of water in a calorimeter, the temperature rises from 20.5 °C to 24.4°C. Calculate ?? for the process. Nal(s)Na (ag)+I'(aq) AH-? 9. When a 16.9 g sample of NaOH dissolves in 70.0 g of water in a calorimeter, the temperature rises from 22.4°C to 86.6°C. Calculate ?? for the process. NaOH(s) ? Na+(aq) + OH(aq)

Explanation / Answer

Ans 7 :

The heat lost by the gold will be equal to the heat gained by water

Q = m . c . change in temperature

c for water = 4.186 J/goC

So here :

13.5 x 0.130 x T = 60.0 x 4.186 x (20 - 19)

T = 143.11

So the initial temperature of gold = 20 + 143.11

= 163.11oC

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote