6. Consider the following reaction: HCI (aq) NaOH (a)H20(NaCI (aq) a. If HCl is
ID: 1046452 • Letter: 6
Question
6. Consider the following reaction: HCI (aq) NaOH (a)H20(NaCI (aq) a. If HCl is the analyte and NaOH is the titrant, then sketch the titration curve for this reaction. Be sure to label the axes appropriately, and indicate the pH at the equivalence point b. 50.00 mL of HCl is titrated with 0.1752 M NaOH, and it requires 67.81 mL of NaOH to reach the equivalence point. What was the original molar concentration of HCI? c. Consider again the same titration experiment described in part b. What is the pH of the solution after 19.50 mL NaOH has been added? d. Consider again the same titration experiment described in part b. What is the pH of the solution after 84.12 mL NaOH has been added?Explanation / Answer
Question b
Concentration of NaOH = 0.1752 M
Volume of NaOH = 67.81 ml
Moles of NaOH = 67.81 x 0.1752 /1000 = 0.01188 Moles
Moles of HCl = 0.01188 Moles
Concentration of HCl = 0.01188 x 1000 / 50 = 0.2376 M
Question C
Moles of HCl present = 0.01188 Moles
Moles of NaOH added = 0.1752 x 19.5 / 1000 = 0.0034164 Moles
Moles of HCl present after reaction = 0.01188 - 0.0034164 = 0.00846 Moles
VOlume of solution = 50 + 19.5 = 69.5 ml
Concentration of HCl = 0.00846 x 1000 / 69.5 = 0.1217 M
pH of the solution = - log 0.1217 = 0.91
Question d
Moles of HCl present = 0.01188 Moles
Moles of NaOH added = 0.1752 x 84.12 / 1000 = 0.014737 Moles
Moles of NaOH present after reaction = 0.014737 - 0.01188 = 0.002857 Moles
VOlume of solution = 50 + 84.12 = 134.12 ml
Concentration of HCl = 0.00846 x 1000 / 69.5 = 0.1217 M
pOH of the solution = - log 0.0213 = 1.67
pH of the solution = 14-1.67 = 12.32
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.