Consider the balanced neutralization reaction below, and answer the following qu
ID: 1047337 • Letter: C
Question
Consider the balanced neutralization reaction below, and answer the following questions:
HCl(aq) + NaOH(aq) ————> NaCl(aq) + H2O(l)
50.0 mL of 1.00 M HCl and 50.0 mL of 1.00 M NaOH, both at 22.5°C are added to a calorimeter and allowed to react and thermally equilibrate, raising the temperature of the calorimeter to 29.4°C. Assume that the total mass of water is 100.0 g. The specific heat of water = 4.184 J/g °C
How much total energy is transferred from the reactants to the water?
What is the molar heat of neutralization for the reaction in kJ/mol?
Explanation / Answer
total mass of water = 100 g
specific heat = 4.184 J / goC
temperature rise = 29.4 - 22.5 = 6.9 oC
Q = m Cp dT
= 100 x 4.184 x 6.9
= 2886.96 J
total energy is transferred = 2887 J
heat of neutralization = - Q / n
= - 57.74 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.