Task What mass of glucose from com must be fermented to produce ethanol which wi
ID: 1047962 • Letter: T
Question
Task What mass of glucose from com must be fermented to produce ethanol which will produce enough energy to drive a car for 115.Km? The energy produced when 1 mole of ethanol bums is 1368kJ. Determine the volume of air needed for the combustion of the ethanol and the mass of carbon dioxide produced. (On average a car uses 2.40MJ of energy for every kilometer travelled. You may assume that all the fuel in the car is ethanol, that the fermentation process has a 100% yield and that oxygen constitutes 20% of air by volume. Use the volume of gas at 25 degree C and 1 atm is 24L/mol.) [Begin by writing equations for the fermentation process]. _______________________Explanation / Answer
mass of glucose fermented for...
D = 115 km of a car
1 mol of ethanol = 1368 kJ
find air needed for combustion
2.4 MJ per km
total energy for 115 km:
E = d*E = 115*2.4 = 276 MJ required
for ethanol:
E ethanol = -1370.7 kJ/mol
mol of ethanol required:
n = E total / Eethanol = (276*10^6 ) / (1370.7 ) =201356.970 mol of ethanol
mass = mol*MW = 201356.970*46 = 9262420.62 g = 9262.420.62 = 9262 kg of ethanol
1 mol of glucose = 2 mol of ethanol
so we require:
201356.970 / 2 = 100678.485 mol of glucose
mass = mol*MW = 100678.485*180 = 18122127.3 g of glucose = 18122.13 kg of glucose
1 mol of ethanol --> 3 mol of O2
201356.970 mol of ethanol = 201356.970 *3 = 604070.91 mol of O" required
mol of air = 604070.91/0.21 = 2876528.14286 mol of air
volume --> 1 mol = 22.4 L
2876528.14286 mol = 2876528.14286*22.4 )= 64434230.4001 Liter of air
CO2 produced from combustion of ethanol
1 mol oethanol = 2 mol of cO2
201356.970 mol ethanol = 2*201356.970 = 402713.94 mol of CO2
mass = mol*¨MW = 402713.94*44 = 17719413.36 g of CO2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.