The equilibrium constant, Kc, for the reaction: C(s) + CO_2 (g) rlhar 2 CO (g) i
ID: 1047964 • Letter: T
Question
The equilibrium constant, Kc, for the reaction: C(s) + CO_2 (g) rlhar 2 CO (g) is 0.113 at 1100 K. What is the concentration of CO in a mixture at equilibrium if the CO_2 concentration is 0.035 M? If K_c = 7.5 times 10^-9 at 1000 K for the reaction: N_2(g) + O_2(g) rlhar 2 NO(g) What is K_p at 1000 K for the reaction, and; What is K_c for the reaction? 1/2 N_2(g) + O_2(g) rlhar NO(g) at 1000 K? The equilibrium constant, K_c, for the reaction H_2(g) + I_2(g) rlhar 2 HI(g) is 55 at 425 degree C. If a 0.40 mol sample of HI was introduced into a 1.00 mL reaction vessel at 425 degree C, what are the equibrium concentrations of H_2, I_2 and HI?Explanation / Answer
Q7.
K = CO^2 / (CO2)
K = 0.113
find CO if...
[CO2] = 0.035
K = CO^2 / (CO2)
0.113= (CO)^2 / (0.035)
CO = sqrt(0.113/0.035)
[CO] = 1.7968225 M
Q8.
K = 7.5*10^-9
K = [NO]^2 / [N2][O2]
find Kp:
Kp = Kc*(RT)^dn
dn = moles of product - mol reactants = 2-(1+1) = 0
so
Kp = Kc = 7.5*10^-9
then
b)
for
half equation
simply....
Knew = K1^(1/2) = (7.5*10^-9)^0.5 = 0.00008660254
Q9
K = [HI]^2 / [H2][I2]
K = 55
[HI] = 0.4 /(1*10^-3) = 400M
find concentrations
so.. initially
[HI] = 400 M
[I2] = 0
[H2] = 0
in equliibrium
[HI] = 400 - 2x
[I2] = 0 + x
[H2] = 0 + x
substitute
K = [HI]^2 / [H2][I2]
55 = (400-2x)^2/ (x*x)
sqrt(55) = (400-2x) / x
7.4161x = 400 - 2x
9.4161x = 400
x = 400/9.416 = 42.48088
so
[HI] = 400 - 2*42.48088 = 315.03824
[I2] = 0 + x = 42.48088
[H2] = 0 + x = 42.48088
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.