4.) You have an unknown dye solution whose concentration seems to lie between a
ID: 1048040 • Letter: 4
Question
4.) You have an unknown dye solution whose concentration seems to lie between a 0.0006M stock solution and a 0.0004M stock solution. Therefore, you had planned to dilute the 0.0006M stock to create your calibration standards. However, you see that there is no 0.0006M stock left, but there is plenty of 0.0004M stock. A.) How could you raise the concentration of some of the 0.0004M stock to make 75mL of a 0.0006M solution without adding anymore dye? Be sure to show calculations and indicate the volume of 0.0004M required.Explanation / Answer
The basic formula
M1V1 = M2V2
we have to raise M1[ 0.0004] to M2 [0.0006]
0.0004*V1 = 0.0006*75
V1 = 112.5 ml
Volume of 0.0004 M required= 112.5 ml
b] Moles present in the dye = Molarity*V in L = 4.5*10^-5 moles
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.