Calculate the pH of 1.0 Lof original buffer solution which contain 0.50 M in NH3
ID: 1048177 • Letter: C
Question
Calculate the pH of 1.0 Lof original buffer solution which contain 0.50 M in NH3 and 0.20 M in NH4Cl ( for ammonia, pKb=4.75) upon addition of, a) 0.010 mol of solid NaOHb) 30.0 mL of 1.0 M HCl
Pls show all chemical equations.
Thanks Calculate the pH of 1.0 Lof original buffer solution which contain 0.50 M in NH3 and 0.20 M in NH4Cl ( for ammonia, pKb=4.75) upon addition of, a) 0.010 mol of solid NaOH
b) 30.0 mL of 1.0 M HCl
Pls show all chemical equations.
Thanks a) 0.010 mol of solid NaOH
b) 30.0 mL of 1.0 M HCl
Pls show all chemical equations.
Thanks
Explanation / Answer
a) 0.010 mole of solid NaOH is added
Given-Volume of original buffer solution = 1L
0.50 M in NH3
0.20 M in NH4Cl
For ammonia pKb = 4.75
Step 1- Calculate initial moles of NH3 and NH4Cl
NH3 moles = 0.5 * 1.0 = 0.50 moles
NH4Cl moles = 0.20 * 1.00 = 0.20 moles
Step 2-Re-calculate the molar amounts
Chemical Buffer tends to slow-down the pH-influences exercited by Acid/Bases.
NH4Cl (aq) + NaOH (aq) <---> NH3 (aq) + NaCl (aq) + H2O (aq)
Hence NH3 is forming while NH4Cl 1s sinking
So, I re-calculate the molar amounts
NH3 moles = 0.50 + 0.010 = 0.51 mole
NH4Cl moles = 0.20 - 0.010 = 0.19 mole
Step- 3 Calculation of PH
According to Henderson-Hassel Bach equation -
pH = 14 - pKb + log[NH3 moles]/[NH4Cl moles])
pH = 14.00 - 4.75 + log([0.51]/[0.19]) = 9.67
pH = 14.00 - 4.75 + 0.43 = 9.68
b) 30.0 mL of 1.0 M HCl is added
Step-1 Calculate the moles of HCl
Moles of HCl = 1.0 M x 0.030L = 0.03 moles
Step-2 calculate the moles of NH3
When we add a small amount of Hydrochloric Acid, it reacts with Ammonia
NH3 (aq) + HCl(aq) <---> NH4Cl(aq)
Hence NH3 is sinking while NH4Cl is forming.
So, I re-calculate the molar amounts
0.03 moles of HCl will react with 0.03 moles of NH3
NH3 moles =0.50 - 0.03 = 0.47 mole
NH4Cl moles = 0.20 + 0.03 = 0.23 mole
Step- 3 Calculation of PH
According to Henderson-Hassel Bach equation -
pH = 14.00 - 4.75 + log([NH3]/[NH4Cl])
pH = 14.00 - 4.75 + log 0.47/0.23
pH = 14.00 - 4.75 + 0.31 = 9.56
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.