You work in a medical research lab with a biochemist who asks you to make a 1.00
ID: 1048606 • Letter: Y
Question
You work in a medical research lab with a biochemist who asks you to make a 1.00 L phosphate buffer stock solution with pH = 7.4. The total phosphorus concentration is to be 0.250 M.
In the storeroom, there are the following reagents: a 2.00 M phosphoric acid stock solution, solid sodium dihydrogen phosphate, (MM 120 g/mol) solid sodium hydrogen phosphate, (MM 142 g/mol) solid, sodium phosphate, (MM 164 g/mol) a 1.00 M HCl(aq) stock solution, a 1.00 M NaOH(aq) stock solution, and deionized water
. a) To make an optimum buffer, it is important that the pKa of the acid part is close to the target pH of the buffer. Which phosphate species has a pKa value closest to pH = 7.4?
b) Choose the phosphate species chosen in (2.a) as the only phosphorus component. What amounts of this substance and any other reagents (grams of solid(s); mL of any solution(s) and water) would you need, to make the buffer with pH = 7.4?
Please do question B
Explanation / Answer
ans b) sodium hydrogen phosphate 0.250 M 1 lit buffer solution is to be prepared
As pH = pKa + log ([A-]/[HA])
Now , we put A- = K2HPO4 and HA = KH2PO4 concentration:
7.4 = 7.21 + log(A/HA)
log(A/HA)= 0.19
A/HA = 1.5488
HA +A = 0.250
A/HA = 1.5488
HA + 1.5488 HA = 0.250 ----> 2.5488 HA =0.25 ----> HA = 0.098 M
A= 0.250 - 0.098 = 0.152 M
we can calculate the required amount:
HA+A=0.250
A/HA=1.5488
HA=0.098 M
A=0.152 M
we have to mix 0.098 Moles of NAH2PO4 and 0.0152 moles of Na2HPO4 salts into 1 liters of solution.
NAH2PO4 = 120 g / mol * 0.098 mol= 11.76 g
NaHPo4 = 142 g /mol* 0.152 mol = 21.58 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.