Ti(s)+2F2(g)TiF4(s) Part A 5.0 g Ti, 5.0 g F2 Express your answer using two sign
ID: 1048747 • Letter: T
Question
Ti(s)+2F2(g)TiF4(s)
Part A
5.0 g Ti, 5.0 g F2
Express your answer using two significant figures.
6.5
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; One attempt remaining; Try Again
Part B
2.4 g Ti, 1.8 g F2
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
0.228 g Ti, 0.284 g F2
Express the mass in grams to three significant figures.
For the reactionTi(s)+2F2(g)TiF4(s)
compute the theoretical yield of the product (in grams) for each of the following initial amounts of reactants.You may want to reference( pages 283 - 289) Section 8.5 while completing this problem.
Part A
5.0 g Ti, 5.0 g F2
Express your answer using two significant figures.
m =6.5
gSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; One attempt remaining; Try Again
Part B
2.4 g Ti, 1.8 g F2
Express your answer using two significant figures.
m = gSubmitMy AnswersGive Up
Part C
0.228 g Ti, 0.284 g F2
Express the mass in grams to three significant figures.
m = gExplanation / Answer
part A
no of mol of Ti = 5/47.9 = 0.104 mol
no of mol of F2 = 5/38 = 0.13 mol
Ti(s)+2F2(g) ---> TiF4(s)
from the reaction
limiting reagent = F2
Theoreticalyield of TiF4 = n*Mwt
= 0.13*1/2*123.86 = 8.0 g
part B
no of mol of Ti = 2.4/47.9 = 0.05 mol
no of mol of F2 = 1.8/38 = 0.047 mol
Ti(s)+2F2(g) ---> TiF4(s)
from the reaction
limiting reagent = F2
Theoreticalyield of TiF4 = n*Mwt
= 0.047*1/2*123.86 = 2.9 g
part C
no of mol of Ti = 0.228/47.9 = 0.00476 mol
no of mol of F2 = 0.284/38 = 0.00747 mol
Ti(s)+2F2(g) ---> TiF4(s)
from the reaction
limiting reagent = F2
Theoreticalyield of TiF4 = n*Mwt
= 0.00747*1/2*123.86 = 0.46 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.