Based on the Ka, what are the amounts (mL) and identies of 0.20 M carbonate solu
ID: 104896 • Letter: B
Question
Based on the Ka, what are the amounts (mL) and identies of 0.20 M carbonate solutions and water must be mixed together to make 300 mL of a buffer with a pH of 10.50 and a concentration if 0.10M?H2CO3 <————> H+ + HCO3- Ka1 = 4.7 x 10^-7
HCO3- <————> H+ CO3^2 Ka2= 4.7 x 10^-11
Based on the Ka, what are the amounts (mL) and identies of 0.20 M carbonate solutions and water must be mixed together to make 300 mL of a buffer with a pH of 10.50 and a concentration if 0.10M?
H2CO3 <————> H+ + HCO3- Ka1 = 4.7 x 10^-7
HCO3- <————> H+ CO3^2 Ka2= 4.7 x 10^-11
H2CO3 <————> H+ + HCO3- Ka1 = 4.7 x 10^-7
HCO3- <————> H+ CO3^2 Ka2= 4.7 x 10^-11
H2CO3 <————> H+ + HCO3- Ka1 = 4.7 x 10^-7
HCO3- <————> H+ CO3^2 Ka2= 4.7 x 10^-11
Explanation / Answer
The initial concentration of carbonate solution = 0.2 M
The amount of buffer solution = 300 mL
The pH of buffer solution = 10.5
The concentration of buffer solution = 0.1 M
The no. of mmol of buffer solution = 0.1 mmol/mL * 300 mL = 30 mmol
i.e. nHCO3- + nCO32- = 30 .......... Equation 1
Where n = corresponding no. of mmol
According to Henderson-Hasselbalch equation, the following expression can be written.
pH = pKa2 + Log(nCO32-/nHCO3-)
i.e. 10.5 = -Log(4.7 x 10-11) + Log(nCO32-/nHCO3-)
i.e. 10.5 = 10.3 + Log(nCO32-/nHCO3-)
i.e. Log(nCO32-/nHCO3-) = 0.2
i.e. nCO32-/nHCO3- = 1.5 ......... Equation 2
From Equations 1 and 2, you can express as shown below.
(30 - nHCO3-)/nHCO3- = 1.5
i.e. nHCO3- = 12 and nCO32- = 18
Formula: M1V1 (dilute solution) = M2V2 (concentrated solution)
i.e. 0.1 M * 300 mL = 0.2 M * V2
i.e. V2 = 150 mL, the volume of 0.2 M carbonate solutions
Now, the volume of water that must be added = 300 - 150 = 150 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.