A gaseous fuel mixture contains 25.3% methane (CH4), 38.2% ethane (C2H6), and th
ID: 1048985 • Letter: A
Question
A gaseous fuel mixture contains 25.3% methane (CH4), 38.2% ethane (C2H6), and the rest propane (C3H8)by volume.
When the fuel mixture contained in a 1.61 L tank, stored at 760 mmHg and 298 K, undergoes complete combustion, how much heat is emitted? (Assume that the water produced by the combustion is in the gaseous state.)
A gaseous fuel mixture contains 25.3% methane (CH4), 38.2% ethane (C2H6), and the rest propane (C3H8)by volume.
When the fuel mixture contained in a 1.61 L tank, stored at 760 mmHg and 298 K, undergoes complete combustion, how much heat is emitted? (Assume that the water produced by the combustion is in the gaseous state.)
Explanation / Answer
A gaseous fuel mixture contains 25.3% methane (CH4), 38.2% ethane (C2H6), and the rest propane (100-25.3-38.2= 36.5 %) (C3H8)by volume.
When the fuel mixture contained in a 1.61 L tank, stored at 760 mmHg and 298 K, undergoes complete combustion, how much heat is emitted? (Assume that the water produced by the combustion is in the gaseous state.)
mol gas = ideal gas law
PV = nRT
n = PV/(RT) = 760*1.61 / (62.4*298) =0.065801 mol
then
methane = 0.065801*25.3/100 = 0.0166476
ethane = 0.065801*38.2/100 = 0.02513
ethane = 0.065801*36.5/100 = 0.0240
HRxn:
methane = 889 kJ/mol
ethane = 1560 kJ/mol
propane = 2220 kJ/mol
then..
total heat = n of i *Hrxn of i
total heat =0.0166476*889 + 0.02513*1560 +0.0240*2220
total heat = 107.282kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.