Consider the equilibrium of an aqueous solution containing solid manganese dioxi
ID: 1049273 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
5) Given potential measurement = -278 mV = -0.278 V
The potential E recalculated using the potential of saturated calomel electrode of value +0.242 V is:
E = -0.278 + 0.242 = -0.036V
pE = E/0.0592 = -0.036/0.0592 = -0.608
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.