5. At 1024°C, the pressure of oxygen gas from the decomposition of copper(I)oxid
ID: 1049552 • Letter: 5
Question
5. At 1024°C, the pressure of oxygen gas from the decomposition of copper(I)oxide is 0.490 bar ecomposition of copper(II)oxide is 0.490 bar: 4 CuO(s)2 Cu20(s) +029) (a) What is the value of K for this reaction? (Hint: Use I atm as your standard pressure) (b) Calculate the fraction of CuO that will decompose if 0.160 mole of it is placed in a 2.00 L flask at 1024°C (c) What would the fraction be if a 1.00 mole sample of CuO were used? (d) What is the smallest amount of CuO in moles that is needed in order to establish equilibrium?Explanation / Answer
5.
a ) kp = 0.484
b) Determine the number of moles of O2 produced using the Ideal Gas Law
PV = nRT
0.484 atm (2.00 L) = n(0.082)(1024 + 273)
n = 0.009083 moles O2
0.009083 moles O2 x 4 moles CuO/ 1 mole O2 = 0.036332 mole CuO decomposed
Fraction CuO decomposed = 0.036332 moles CuO / 0.160 moles CuO = 0.227 = 22.7 %
c.) If 1.00 mole CuO used then:
Fraction CuO decomposed = 0.036332 / 1 = 0.036332
fraction will be 0.036332 = 3.63 %
d.) Stoichiometry gives you the moles of CuO that reacted to give you that oxygen product:
0.009083 mol O2
0.009083 x (1 mol O2) / (4 mol CuO)
= 0.036332 mol CuO
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.