Assuming the hydrogen molecule to be a sphere with a diameter of 130 pm. Use the
ID: 1049755 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Ans. a. Physical volume of 1 H2 molecule = 4/3 pi r3 [radius, r = ½ diameter]
= 4/3 pi (65 pm)3
= 1150346.50998946 pm3
= 1.150 x 106 pm3
Ans. b. Volume of 1 mole H2 molecule = volume of 1 molecule x Avogadro number
= 1.150 x 106 pm3 x 6.022140857 x 1023 mol-1
= 6.92755 x 1029 pm3 mol-1
Thus, the physical volume of 1 mole of H2 molecules = 6.92755 x 1029 pm3
= 6.92755 x 1029 pm3 x 10-33 L [1 L = 1033 pm3]
= 6.92755 x 10-4 L
% physical volume occupied by H2 molecules =
(physical volume of 1 mol H2 molecules / volume of 1 mol gas at STP) x 100
= (6.92755 x 10-4 L / 22.4 L) x 100 = 0.00309 %
Note: Volume of 1 mole of a gas at STP = 22.4L
Ans. c. Assume, the whole 22.4 L volume of a gas at STP is occupies by 1 mole H2 moles (cubes)
Volume of a cube = a3 ; where a= length of a side
Volume of 1 mole H2 molecules (6.022140857 x 1023 molecules) at STP = 22.4 L
Volume of 1 H2 molecule (cube) = 22.4 L / 6.022140857 x 1023
= 3.71960745 x 10-23 L
= 3.7196 x 10-23 x 1033 pm3
= 3.7196 x 1011 pm3
Now, a3 = 3.7196 x 1011 pm3
Or, a = 7.191 x 103 pm
Thus, the length of 1 cube = 7.191 x 103 pm
Distance between center of two cubes = 7.191 x 103 pm
Two cubes attached together has a distance between their centers equal to their arms’ length.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.