What mass of solid NaCN must be added to 500 mL of 0.50 M HCN to prepare a buffe
ID: 1051301 • Letter: W
Question
What mass of solid NaCN must be added to 500 mL of 0.50 M HCN to prepare a buffer solution with a pH of 9.50? pKa for HCN is 9.21 For the following equilibrium: CaC_2O_4(s) doubleheadarrow Ca^2+_(aq) + C_2O_4^2- (aq) If the concentration of calcium ions is 0.036M and oxalate is 2.4 times 10^-7 M, will a precipitate occur? Why, why not? K_ap = 2.3 times 10^-9 for calcium oxalate If the concentration of calcium ions is 6.98 times 10^-8 M and oxalate is 1.3 times 10^-4 M, will a precipitate occur? Why, why not? K_ap = 2.3 times 10^-9 for calcium oxalateExplanation / Answer
5)
pH = pKa + log {[NaCN]/[HCN]}
9.50 = 9.21 + log {[NaCN]/0.50}
log {[NaCN]/0.50} = 0.29
[NaCN]/0.50 = 1.95
[NaCN] = 0.975 M
molar mass of NaCN = 49 g/mol
[NaCN] = mass / (molar mass * volume in L)
0.975 = mass / (49*0.5 )
mass = 23.9 g
Answer: 23.9 g
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.