You are baking a cake for your friend\'s birthday and lost part of the recipe. Y
ID: 1051392 • Letter: Y
Question
You are baking a cake for your friend's birthday and lost part of the recipe. Your recipe calls for baking soda (NaHCO_3) and sour milk. Knowing that baking soda reacts with the lactic acid (CH_3CH(OH)COOH) write down the neutralization reaction that occurs. Assuming that you need half a teaspoon of baking soda (1tsp = 4.93cm^3) and enough sour milk to neutralize all the baking soda. The concentration of lactic acid in sour milk is 0.268 mol/L and the density of baking soda is 2.16 g/cm^3. How many cups of sour milk (1 cup = 236.6 mL) will you need to make your cake?Explanation / Answer
The balanced equation is given below , baking soda is NaHCO3
a) CH3CH(OH)COOH (aq) + NaHCO3 (aq) ---> CH3CH(OH)COONa(aq) + H2O (l) + CO2 (g)
b) 1 tsp = 4.93 cm3
baking soda we have is 1/2 tsp = 4.93/2 = 2.465 cm3
Mass of baking soda = volume x density = 2.465 cm3 x 2.16 g/cm3
= 5.3244 g
Moles of NaHCO3 = mass/ Molar mass of NaHCO3
= 5.3244 / 84 = 0.063386 ( 84g/mol is NahCO3 molar mass)
Now as per reaction lactic acid moles needed to neutralise all basking soda = 0.063386 moles
( since acid and baking soda react in 1:1 ratio)
given concetration of acid = 0.268 mol/L
Volume needed to get 0.063386 moles is given by moles/ Concentration
= 0.063386moles / 0.268 mol/L
= 0.2366 L = 236.6 ml
Thus we need 1 cup or milk since 1 cup is 236.6 ml which is equal to our lactic acid solution volume
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.