Chlorine gas reacts with fluorine gas to form chlorine trifluoride. Cl2( g )+3F2
ID: 1051465 • Letter: C
Question
Chlorine gas reacts with fluorine gas to form chlorine trifluoride.
Cl2(g)+3F2(g)2ClF3(g)
A 1.90 L reaction vessel, initially at 298 K, contains chlorine gas at a partial pressure of 337 mmHg and fluorine gas at a partial pressure of 894 mmHg .
Part A
What is the pressure of ClF3 in the reaction vessel after the reaction?
Express your answer to three significant figures.
Part B
What is the total pressure in the reaction vessel after the reaction?
Express your answer to three significant figures.
Explanation / Answer
Cl2 (g) + 3F2 (g) -------> 2ClF3 (g)
337 894 0
A)
1 mol of Cl2 reacts with 3 mol of F2
so, 337 mm of Cl2 will react with 337*3 = 1011 mm of F2
So, F2 is limiting reagent
whole of F2 will react
P of ClF3 formed = (2/3)*894 = 596 mm Hg
Answer: 596 mm Hg
B)
P of Cl2 reacted = 894/3 = 298 mm Hg
P of CL2 remaining = 337 - 298 = 39 mm Hg
total pressure = 39 + 596 = 635 mm Hg
Answer: 635 mm Hg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.