How much heat is required to raise the temperature of 1.50 g of water from 25 de
ID: 1052457 • Letter: H
Question
How much heat is required to raise the temperature of 1.50 g of water from 25 degree C to 100 degree C? The propane fuel (C_3H_8) used in gas barbeques burn according to the thermochemical equation C_3H_8 (g) + 5O_2 (g) rightarrow 3CO_2 (g) + 4 H_2O (g) Delta H = -2217 kJ How much heat would be released by the combustion of 155.5 g of propane? When 1 mole of a gas fuel is burned at constant pressure, it produces (releases) 3452 kJ heat and does 11 kJ of work. What are the values of the Delta E and Delta H for the combustion of the fuel? Is the combustion of the fuel in (a) an exothermic or endothermic process?Explanation / Answer
deltaU= Q+W
W = Work done. it is +ve when done on the system and -ve when done by the system
Q= heat is relased means it is -ve
deltaU= -3452-11= -3463 KJ
H= U+PV
deltaH= deltaU + PdV ( since P is constant)= deltaU-11 = -3463-11= 3474 KJ
since enthalpy is -ve, combustion of fuel is exothermic.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.