The thermite reaction is given by: Fe_2 O_3(s) + Al(s) rightarrow Fe(l) + Al_2 O
ID: 1052684 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
Q1.
Fe2O3 + Al = Fe + Al2O3
if
mol o Fe2O3 = 2.29 mol consume
ratio is 1 mol of Fe2O3 --> 1/2 mol of Fe
so
2.29 mol --> 1/2*2.29 = 1.145 mol of Fe(l) is produced
Q86
mass of reagents for 3040 g of product
mol of NH3 = mass/MW = 3040/17 = 178.823 mol of NH3 required
so..
N2 --> 1/2*178.823 = 89.4115 mol of N2
mass = mol*MW = 89.4115*28 = 2503.522 g of N2
and
H2 --> 2/3*178.823 = 119.215 = 2*119.215 = 238.43 g of H2
Q7
only CH2O is POLAR, all other are nonpolar
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.