What concentrations of acetic acid (pK_a = 4.76) and acetate would be required t
ID: 1053436 • Letter: W
Question
What concentrations of acetic acid (pK_a = 4.76) and acetate would be required to prepare a 0.15 M buffer solution at pH 4.9? Note that the concentration and/or pH value may differ from that in the first question. STRATEGY 1. Rearrange the Henderson-Hasselbalch equation to solve for the ratio of base (acetate) to acid (acetic acid), (A^-)/[HA]. Use the mole fraction of acetate to calculate the concentration of acetate. Calculate the concentration of acetic acid Rearrange the Henderson Hasselbalch equation to solve for [A^-1]/[HA] The Henderson-Hasselbalch equation is pH = pK_a + log [[A^-]/[HA]] Use the Henderson-Hasselbalch equation to solve for [A^-]/[HA] if the solution is at pH 4Explanation / Answer
pH = 4.9
pKa = 4.76
so..
pH = pKa + log(A-/HA)
solve for ratio
4.9 = 4.76 + log(ratio)
ratio = 10^(4.9-4.76) = 1.380384
concentations:
[A-]/[HA] = 1.380384
[A-] = 1.380384*[HA]
since
[A-] + [HA] = 0.15
solve
[A-] = 1.380384*[HA]
1.380384*[HA] + [HA] = 0.15
2.380384[HA] = 0.15
[HA] = 0.15 / 2.380384 = 0.0630 M
so
[A-] = 1.380384*[HA] = 1.380384*0.0630 = 0.086964192 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.