Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Answer the question on a separate sheet of paper. You must write your name on th

ID: 1053674 • Letter: A

Question

Answer the question on a separate sheet of paper. You must write your name on the paper and date it. A 50.0 ml sample of a gas was found to have a pressure of 1.0 atm at 25 degree C. What will be the new volume if the pressure is changed to 0.50 atm at constant temperature? The temperature of 20.0 mL. of certain gas was changed from 25.0 degreeC to 50 degree C at constant pressure. What is the new volume of the gas in mL? Calculate: (i) The number of atoms in 2.50 g of potassium (ii) The number of molecules in 3.00 g of nitrogen gas. N_2 A 1.00 L sample of chlorine gas at 25.0 degree C was found to have a pressure of 1.00 atm. How many moles of gas are present and what is the mass of the gas in grams?. Calculate the volume of CO_2 gas at STP obtained by reacting a 10.00 g sample of calcium carbonate with an excess of hydrochloric acid: CaCO_3(s) + 2 HCI(aq) CaCl_2(g) + CO_2(g) + H_2O (l) A student prepared Na_2CO_3 by bubbling CO_2 through an aqueous solution of NaOH: 2 NaOH(aq) + CO_2 rightarrow Na_2CO_3(aq) + H_2O(l) If 15.0 g of NaOH was used, what mass of Na_2CO_3 is expected?

Explanation / Answer

Please ask 1 question at a time

1. We know according to Boyle's law, Pressure is inversely proportional to volume at constant temperature

so P1/P2 = V2/V1

1 atm / 0.5 atm = V2/50 mL

therefore V2 = 50/0.5 = 100 mL

2. At constant pressure, absolute Temperature of a gas is directly proportional to volume

so T1/T2 = V1/V2

T1 = 25 + 273 = 298K, T2 = 50 + 273 = 323K

298 K/323 K = 20 mL/V2

Therefore V2 = (20 X 323)/298 = 21.68 mL

Please ask the other questions separately

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote