7. An unknown gas has a density of 1.686 g/L when the pressure is 2.503 atm and
ID: 1053814 • Letter: 7
Question
7. An unknown gas has a density of 1.686 g/L when the pressure is 2.503 atm and the temperature is
35.0 oC. What is the molecular weight of this gas? Note that the gas constant R has the value
0.08205 L atm / K mol.
a) 2.015 g/mol b) 4.003 g/mol c) 17.03 g/mol d) 28.01 g/mol e) 44.01 g/mol
8. What is the identity of the unknown gas in the previous problem? The following atomic weights will be
helpful in working out your answer to this problem: H = 1.008 g/mol C = 12.01 g/mol
N = 14.01 g/mol O = 16.00 g/mol He = 4.003 g/mol
a) CO b) CO2 c) H2 d) He e) NH3
Explanation / Answer
Q7
D =1.686 g/L
P = 2.503 atm
T = 35°C = 308 K
find MW
PV = nRT
n = mass/MW
PV = mass/MW*RT
MW = mass/V*RT/P
MW = 1.686 * 0.082 * 308 / 2.503 = 17.0122 G/mol
most likely NH3 ammonia
choose C and then E
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.