A free standing bathtub (60 x 30 inches) holds 50 gallons of water. What quantit
ID: 1053860 • Letter: A
Question
A free standing bathtub (60 x 30 inches) holds 50 gallons of water. What quantity in grams of pure natural gas (CH4) is required to heat up the water from 70 F to 100 F?Entalphy of Formation: CH4(g) = -74.9 O2(g) = 0 CO2(g) = -393.505 H2O = -286 A free standing bathtub (60 x 30 inches) holds 50 gallons of water. What quantity in grams of pure natural gas (CH4) is required to heat up the water from 70 F to 100 F?
Entalphy of Formation: CH4(g) = -74.9 O2(g) = 0 CO2(g) = -393.505 H2O = -286
Entalphy of Formation: CH4(g) = -74.9 O2(g) = 0 CO2(g) = -393.505 H2O = -286
Explanation / Answer
water volume in Liters = volume in gallons x 3.7851 ( where 1 gallon = 3.78541 liters)
water volume = 50 x 3.7851 = 189.255 L
water mass = voluem x density = 189.255 L x 1kg/L = 189.255 kg = 189255 g
Temp in C is TC = ( Tf-32) x ( 5/9)
Initial Temp T1 = (70-32) x ( 5/9) = 21.1 C
final Temp T2 = ( 100-32) x ( 5/9) = 37.78
now tempertaure rise or change = T2-T1 = 37.78 - 21.1 = 16.7
Heat absorbed by water = specific heat of water x mass of water x temperature rise
= ( 4.184 J/gK) x ( 189255 g) x ( 16.7C)
= 13206180 J = 13206 KJ
now the heat is given by combustion of CH4 which is given by equation
CH4 + 2O2 ---> CO2 + 2H2O
dH reaction = dH Products - dH reactnats
= dH CO2 + 2dH H2O - dH CH4 - dH O2
= -393.5 + 2(-286) -(-74.9) - 0
= 890.6 KJ/mol
Number fo moles of CH4 required = total heat / Heat of combustion of CH4 per moles
= 13206 /890.6 = 14.828
CH4 mass = moles x molar mass = 14.828 x 16.04 g/mol = 238 g
Thus 238 grams of CH4 needed to provided required heat
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.