Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use the following atomic weights and quantities to calculate the theoretical yie

ID: 1054228 • Letter: U

Question

Use the following atomic weights and quantities to calculate the theoretical yield of hydrogen gas, in liters, that should be given off by the reaction of phenylacetic acid, iron, and heat. Assume that at our elevation and laboratory temperature there are 22 liters per mole of an ideal gas. Balance the equation and remember that your yield must be based on the limiting reagent, and that grams must be converted to moles. Filling out most of the chart will help. Give only two significant digits in your answer. If after rounding the answer is a whole number, do not include a decimal point.

Explanation / Answer

2Acid + 1Fe = FeAcid + H2

so..

MW acid = 136.15

mol of acid = mass/MW = 939.636/136.15 = 6.9014 mol

MW iron = 55.8

mol iron = mass/MW = 249.455/55.8 = 4.4705 mol

rato is 2:1

so..

6.9014 mol of acid --> 6.9014 /2 = 3.4507 mol of iron required, so acid is limiting

find mol of hydrogen expected:

ratio is 2:1

6.9014 mol of acid --> 6.9014 /2 = 3.4507 mol of H2 expected

mass = mol*MW =3.4507 * 2 = 6.9014 g of H2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote