A voltaic cell employs the following redox reaction: Sn2+( a q )+Mn( s )Sn( s )+
ID: 1054528 • Letter: A
Question
A voltaic cell employs the following redox reaction:
Sn2+(aq)+Mn(s)Sn(s)+Mn2+(aq)
Calculate the cell potential at 25 C under each of the following conditions.
Part A
standard conditions
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
[Sn2+]= 1.16×102 M ; [Mn2+]= 1.66 M .
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Part C
[Sn2+]= 1.66 M ; [Mn2+]= 1.16×102 M .
A voltaic cell employs the following redox reaction:
Sn2+(aq)+Mn(s)Sn(s)+Mn2+(aq)
Calculate the cell potential at 25 C under each of the following conditions.
Part A
standard conditions
Ecell = 1.04 VSubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
[Sn2+]= 1.16×102 M ; [Mn2+]= 1.66 M .
Express your answer using two significant figures.
Ecell= VSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Part C
[Sn2+]= 1.66 M ; [Mn2+]= 1.16×102 M .
Explanation / Answer
Sn2+ + 2 e Sn(s) 0.13
Mn2+ + 2 e Mn(s) 1.185
if E°cell = Ered - Eox = -0.13 +1.182 = 1.052
Part B
[Sn2+]= 1.16×102 M ; [Mn2+]= 1.66 M .
so
Nernest equation
Ecell = E°cell - 0.0592/n * log(Q)
Q = [Mn2+]/[Sn2+] = 1.66 / (1.16*10^-2) = 143.103
n = 2 electrons
so
Ecell = E°cell - 0.0592/n * log(Q)
Ecell = 1.052 - 0.0592/2*log(143.103
Ecell = 0.9881
Part C
[Sn2+]= 1.66 M ; [Mn2+]= 1.16×102 M .
same case:
Ecell = E°cell - 0.0592/n * log(Q)
Q = [Mn2+]/[Sn2+] = (1.16*10^-2)/ (1.66) = 0.00698
Ecell = 1.052 - 0.0592/2*log(0.00698) = 1.11582
Ecell =1.11582 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.