The thickness of a pure Ag plate on a base metal is to be determined by controll
ID: 1055639 • Letter: T
Question
The thickness of a pure Ag plate on a base metal is to be determined by controlled potential coulometry. The metal sheet is masked except for a circular area, 0.5cm in diameter. Electrical connection is made to the metal and the sheet is clamped in a cell so that the unmasked area is covered with electrolyte. the Ag plate was then anodically stripped according to the reaction
Ag-->Ag+ + e-.
Calculate the average thickness of the Ag plating in um (micrometer, if the stripping required 0.600 C. the density of Ag is 10.50 gcm-3.
Explanation / Answer
96,485 Coulomb can strip 107.9 gm of Ag (mol wt of Ag)
0.600 Coulomb can strip ? gm of Ag
Cross multiply,
Therefore 0.600 C can strip 6.709851*10-4 gm of Ag
Area of the unmasked section = r2 = (0.5cm /2)2 = 0.196349 cm2
mass / volume = density
volume = (6.709851*10-4 gm) / 10.50 gm/cm3 = 6.39033*10-5cm3
Volume = Area * thickness
thickness = (6.39033*10-5cm3) / 0.196349 cm2 = 3.25457*10-4 cm = 3.2545 µm
[1 cm = 10000 µm]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.