Need help on all the questions and answers, thanks! QUESTION 1 Consider a manome
ID: 1056823 • Letter: N
Question
Need help on all the questions and answers, thanks!
QUESTION 1
Consider a manometer (a barometer-like device used for measuring pressure) constructed using ethyl alcohol (? =0.789 g/mL). What would be the column height if the pressure is 23.8 mm Hg? The density of Hg is 13.56 g/mL)
h = ____ cm
QUESTION 2
Consider a sample of gas that occupies 23.8 L at 1.87 atm. What volume will the same sample occupy if the pressure is increased to 3.23 atm while the temperature is held constant?
V = ___ L
QUESTION 3
A fixed sample of gas occupies 25.5 mL at 210.7 K. What volume will the gas occupy at 294.2 K?
V = ___ mL
QUESTION 4
A fixed sample of gas exerts a pressure of 624 Torr at 354 K. What will the pressure be (in atm) if the temperature is reduced to 191 K (assuming the volume is held constant)?
p = ___ atm
QUESTION 5
A fixed sample of gas occupies 12.2 L at 50.5 oC and 0.741 atm. If the gas expands to 39.4 L and the temperature drops to 18.3 oC, what will the new pressure be?
p = ____ atm
QUESTION 6
How many moles of gas are contained in a sample of gas that occupies 24.4 L at 1.09 atm and 335.2 K?
QUESTION 7
H2S (g) can be generated by the following reaction:
2 HCl(aq) + FeS(s) ? FeCl2(aq) + H2S(g)
What volume (at STP) of H2S gas can be generated from 27.6 mL of 0.291 M HCl and an excess of FeS?
V = ___ mL
Explanation / Answer
1)
Pressure = height x density
height = Pressure (N/m^2)/density(kg/m^3)
Given,
Pressure = 23.8 mmHg x 133.32 = 3.2 x 10^3 N/m^2
density of ethyl alcohol = 0.786 g/ml = 0.786 x 10^3 kg/m^3
So,
height of column with ethyl alcohol = 3.2 x 10^3/0.786 x 10^3 = 4.1 m = 407.12 cm
---
2) with,
P1 = 1.87 atm
V1 = 23.8 L
P2 = 3.23 atm
V2 = ?
Using,
P1V1 = P2V2
or,
Volume occupied by gas at 3.23 atm (V2) = 1.87 x 23.8/3.23 = 13.8 L
---
3) Given,
V1 = 25.5 ml
T1 = 210.7 K
V2 = ?
T2 = 294.7 K
Using,
V1/T1 = V2/T2
So,
volume occupied by gas at 294.7 K (V2) = 25.5 x 294.7/210.7 = 35.7 ml
---
4) Given,
P1 = 624 torr = 0.821 atm
T1 = 354 K
P2 = ?
T2 = 191 K
Using,
P1/T1 = P2/T2
So,
Pressure occupied by gas at 191 K (P2) = 0.821 x 191/354 = 0.443 atm
---
5) moles of gas (n) = PV/RT
with,
P = 0.741 L
V = 12.2 L
R = gas constant
T = 50.5 + 273 = 323.5 K
So,
moles of gas (n) = 0.741 x 12.2/0.08205 x 323.5 = 0.3406 moles
When,
V = 39.4 L
T = 18.3 + 273 = 291.3 K
new pressure (P) = nRT/V
= 0.3406 x 0.08205 x 291.3/39.4 = 0.207 atm
---
6) moles of gas (n) = PV/RT
with given values,
moles of gas (n) = 1.09 x 24.4/0.08205 x 335.2 = 0.97 moles
---
7) moles of HCl used = 0.291 M x 0.0276 L = 8.032 x 10^-3 moles
moles of H2S formed = 8.032 x 10^-3/2 = 4.016 x 10^-3 moles
volume of H2S (at STP) generated = 4.016 x 10^-3 moles x 22.4 L = 0.09 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.