Looking for the solution for this problem. The right answer is provided below. T
ID: 1057758 • Letter: L
Question
Looking for the solution for this problem. The right answer is provided below. Thank you! A mixture of 0.75 mol of N2 and 1.20 mol H2 are placed in a 3.0 L container with an iron catalyst and heated under pressure to 750 K. N2 (g) 3H2(g) 2NH, (g) a. When the reaction reaches equilibrium, [H2] 0.10 M. What is the value of [N2] and [NH3] at equilibrium? b. If 0.30 mol of ammonia are removed through condensation and no other gases are added, what are the new [N2], [H2], and [NH, when the reaction re-establishes equilibrium?
Explanation / Answer
a) Molarity = moles/ volume in Litres
Given that
[N2] = 0.75 mol/ 3 L = 0.25 M
[H2] = 1.2 mol/ 3 M = 0.4 M
N2 + 3H2 <----------------> 2NH3
Initial 0.25 M 0.4 M 0
At equilibrium 0.25 -x 0.4 -3x 2x
Hence,
[H2]eq = 0.4-3x
But , given that [H2]eq = 0.1 M
Then,
0.4-3x = 0.1
x = 0.1 M
Therefore,
Equilbrium concentrations are
[N2] = 0.25- x = 0.25 M - 0.1 M = 0.15 M
[H2] = 0.1 M
[NH3] = 2x = 2 x 0.1 M = 0.2 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.