The a pale yellow solid, NH_4HS, decomposes readily to give H_2S and NH_3 as sho
ID: 1057912 • Letter: T
Question
The a pale yellow solid, NH_4HS, decomposes readily to give H_2S and NH_3 as shown below: NH_4HS(s) Equilibrium H_2S(g) + NH_3(g) What is the partial pressure equilibrium constant. K_p for the reaction given that the partial pressure of H_2S (g) gas in an equilibrium mixture at 50 degree C is 0.65 atm. If the value of the partial pressure equilibrium constant, k_p, for the reaction: 2SO_3(g) Equilibrium 2SO_2(g) + O_2(g) is 0.11 at 873 K, what is the value of K_c for the reaction? (R = 0.08206 L middot atm/mol middot K)Explanation / Answer
7. When the partial pressure of [H2S] = 0.65 atm
which is equal to the partial pressure of [NH3]
The Kp becomes
Kp = [H2S][NH3]
= (0.65)^2
= 0.4225
8. Kc = Kp/(RT)^dn
dn = 3-2 = 1
T = 873 K
we get,
Kc = 0.11/(0.08206 x 873)
= 0.0015
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.