Thermal Equilibrium: A block of cast iron of mass 10 kg is heat treated at 800 K
ID: 1058370 • Letter: T
Question
Thermal Equilibrium: A block of cast iron of mass 10 kg is heat treated at 800 K and dropped into a 95 kg water bath, initially at 300 K, to cool. Both the cast iron and water can be assumed to have constant specific heats capacities. Assuming that the two materials together are contained in an insulated container that allows no heat transfer to the surroundings, determine the final thermal equilibrium temperature of the block and water, T2. Also calculate the change in entropy of the block, SFE, the change in entropy of the water, SW, and the total change in entropy of the system, Stot.
Explanation / Answer
Heat lost by block = heat gained by water
let Tf be the final temperature
10 x 1000 x 0.450 x (800 - Tf) = 95 x 1000 x 4.18 x (Tf - 300)
3600 - 4.5Tf = 397.1Tf - 119130
401.6Tf = 122730
Tf = 305.60 K
Change in entropy of block dSfe = 10 x 1000 x 0.45 x 494.4/494.4 = 4500 J/K
change in entropu of water dSw = 95 x 1000 x 4.18 x 5.60/5.60 = 397100 J/K
Total entropy dStot = 401700 J/K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.