The atmosphere is a giant sedimentation equilibrium experiment. Nitrogen and oxy
ID: 1058923 • Letter: T
Question
The atmosphere is a giant sedimentation equilibrium experiment. Nitrogen and oxygen are pulled down by the gravitational potential, and diffuse back upwards due to entropy. Assuming the earth’s gravitational acceleration is uniform and 9.802 m s–2, and the average temperature of the atmosphere is –20°C, and the pressure of N2 and O2 at sea-level are 0.79 and 0.20 bar respectively, calculate the pressure of nitrogen and oxygen at the elevation of a transatlantic airplane flight (10 km). The atmosphere is a giant sedimentation equilibrium experiment. Nitrogen and oxygen are pulled down by the gravitational potential, and diffuse back upwards due to entropy. Assuming the earth’s gravitational acceleration is uniform and 9.802 m s–2, and the average temperature of the atmosphere is –20°C, and the pressure of N2 and O2 at sea-level are 0.79 and 0.20 bar respectively, calculate the pressure of nitrogen and oxygen at the elevation of a transatlantic airplane flight (10 km).Explanation / Answer
Ans.
pressure of nitrogen at 10 km
P = Po [ 1 – (Lh/To) ]^(gM/RL)
where
P is pressure above level = ?
Po of N2 at sea level = 0.79 bar
h altitude in meters = 10 km = 10000 m
L temperature lapse rate 0.0065 K/m
To Sea level standard temperature = -20oC = -20 + 273 K = 253 K
g = Earth-surface gravitational acceleration = 9.802 m/s²
M molar mass of gas = 0.028 kg/mol
R universal gas constant = 8.314 J/(mol•K)
P = Po [ 1 – (Lh/To)]^(gM/RL)
= (0.79) [ 1- (0.0065x 10000 /253)]^(9.802 x 0.028) /( 8.314 x 0.0065)
= 0.175 bar
P= 0.175 bar
Therefore, pressure of nitrogen at 10 km = 0.175 bar
pressure of oxygen at 10 km
P = Po [ 1 – (Lh/To) ]^(gM/RL)
where
P is pressure above level = ?
Po of O2 at sea level = 0.2 bar
h altitude in meters = 10 km = 10000 m
L temperature lapse rate 0.0065 K/m
To Sea level standard temperature = -20oC = -20 + 273 K = 253 K
g = Earth-surface gravitational acceleration = 9.802 m/s²
M molar mass of gas = 0.032 kg/mol
R universal gas constant = 8.314 J/(mol•K)
P = Po [ 1 – (Lh/To)]^(gM/RL)
= (0.2) [ 1- (0.0065x 10000 /253)]^(9.802 x 0.032) /( 8.314 x 0.0065)
= 0.036 bar
P= 0.036 bar.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.