How many mL of 0.500M NaOH should be added to 12.114 g of “tris” hydrochloride (
ID: 1059066 • Letter: H
Question
How many mL of 0.500M NaOH should be added to 12.114 g of “tris” hydrochloride (HOCH2)3NH3+Cl- (MW=121.14 g/mol, whose pKa= 8.07) to reach pH=7.92 in a final volume of 100 mL?
Assume that “x” moles of NaOH is added, complete the following table. (Note that you are allowed to use “x” in the expression only in this table)
OH-
(HOCH2)3NH3+
(HOCH2)3NH2
H2O
Initial moles
x mol
Y
0 mol
Final moles
0 mol
(0.10000-x)mol
Or 0.059
X
Or 0.041
Give the value of “Y”:_ 0.10000 mol
Give the value of “X”:_0.041 mol
Give the volume of 0.500M NaOH: 0.083L
*******My questions are, where did the answers 0.041 and 0.083 come from? Please show work.
OH-
(HOCH2)3NH3+
(HOCH2)3NH2
H2O
Initial moles
x mol
Y
0 mol
Final moles
0 mol
(0.10000-x)mol
Or 0.059
X
Or 0.041
Explanation / Answer
let x =moles of NaOH added
moles of tris buffer = 12.114/112.114= 0.1 moles
OH- + (HOCH2)3 NH3+ ------------(HOCH2)3NH2 + H2O
since all the x moles are consumed, moles of tris buffer remaining at equilibrium = 0.1-x
moles of (HOCH2)3NH2 formed = x
pH= pKa + log[conjugate base/ acid]
7.92 =8.07 + log [B/A]
B/A =0.71
x/(0.1-x)= 0.71
x = 0.071-0.71x
1.71x = 0.071, x = 0.041, hence A =0.1-0.041= 0.059 and base =0.059
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.