Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the molarity of an aqueous solution containing 22.5 g of sucrose (C_12 H

ID: 1059518 • Letter: W

Question

What is the molarity of an aqueous solution containing 22.5 g of sucrose (C_12 H_12 O_12) in 35.5 mL of solution? 0.0657 M 1.85 times 10^-3 M 1.85 M 3.52 M 0.104 M Sulfuric acid is found in some types of batteries. What volume of 3.50 M H_2 SO_4 is required to prepare 250 0 ml of 1.25 MH_2 SO_4? 17.5 mL 700 mL 89.3 ml 109 mL None of the above A 45.0 mL solution is 0.500 M HCl. What is the concentration after 25.0 mL of water is added to the solution? Assume volumes are additive. 0.321 M 0.179 M 0.900 M 0.278 M Which of the following aqueous solutions would strongly conduct electricity? AgNO_3 C_11H_22O_22 (sucrose) CH_3CH_2OH (ethanol) All of the above None of the above Which of the following compounds will be insoluble in water? Ca(OH)_2 Na_3PO_4 CaS Hg_2 Cl_2 LiF

Explanation / Answer

8) Option ‘c’ is the correct answer

Molarity = (Weight in gms/Molecular Weight) x (1000/Volume in mL)

From the given data

Wt = 22.5 g, M.Wt = 342, Vol = 35.5 mL

M = (22.5/342) x (1000/35.5)

M = 1.85 Molar

9) Option ‘c’ is the correct answer

M1V1 = M2V2

From the data

M1 = 3.5 M,   V1 = ?

M2 = 1.25 M,    V2 = 250 mL

M1V1 = M2V2

3.5 x V1 = 1.25 x 250

V1 = 89.3 mL

10) Option ‘c’ is the correct answer

M1V1 = M2V2

From the data

M1 = 0.5 M,   V1 = 45 mL

M2 = ? M,    V2 = 25 mL

M2 = 0.9 M

11) Option ‘a’ is the correct answer

In aq. Solution AgNO3 exists as Ag+ and NO3— which are (ions) good conductors of electricity

12) Option ‘d’ is the correct answer

Generally when the halides are combined with Hg(+2), Ag(+), Pb(+2), etc they are not soluble in water.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote