What is the product, if any, when AgNO_3 and NaCl react in aqueous solution? AgN
ID: 1059568 • Letter: W
Question
What is the product, if any, when AgNO_3 and NaCl react in aqueous solution? AgNO_3 NaCl AgCl NaNO_3 No precipitate A 25.0 mL sample of H_2 SO_4 is neutralized with NaOH. What is the concentration of the H_2 SO_4 If 35.0 mL of 0.150 M NaOH are required to completely neutralize the acid? 0.210 M 0.105 M 0.150 M 0.420 M None of the above What mass, in grams, of sodium bicarbonate, NaHCO_3, is required to neutralize 1000.0 L of 0.35000 M H_2 SO_3? 2.9400 times 10^4 g 4.8800 times 10^4 g 5.8806 times 10^4 g 3.5006 times 10^4 g 1.7555 times 10^4 gExplanation / Answer
Q13
max mass of PbI2 precipitate when:
mmol of KI = MV = 25*0.15 = 3.75
mmol of Pb(NO3)2 = 15*0.175 = 2.625
so..
ratio is
Pb+2 + 2I- --> PbI2(s)
so..
3.75 mmol of I- require --> 3.75/2 = 1.875 mmol of Pb+2
so...
max amount of PbI2 --> 1.875 mmol of PbI2
mass = mol*MW = (1.875*10^-3)(461.01 ) = 0.8643 g --> answer is A
For further question, please consider posting multiple questions in multiple set of Q&A. We ar enot allowed to answer to multiple question in a single set of Q&A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.