A stone is dropped in a graduated cylinder. Then,30mL of water are poured in the
ID: 1059768 • Letter: A
Question
A stone is dropped in a graduated cylinder. Then,30mL of water are poured in the cylinder. The level of volume reads 55.25mL of total volume. Please Find: a) The volume of the stone in cubic centimeters b)The density of the stone if it's mass is 160 grams A stone is dropped in a graduated cylinder. Then,30mL of water are poured in the cylinder. The level of volume reads 55.25mL of total volume. Please Find: a) The volume of the stone in cubic centimeters b)The density of the stone if it's mass is 160 grams a) The volume of the stone in cubic centimeters b)The density of the stone if it's mass is 160 gramsExplanation / Answer
a) volume of stone =volume of water displaced according to Archimedes principles
=>Vstone = 55.25mL-30mL =25.25mL =25.25*10^-3L
=>V = 25.25*10^-3*10^-3 m^3 =2.525 *10^-5 m^3 (since 1L =10^-3m^3)
b) density d =m/V =0.16kg/(2.525 *10^-5) =6336.63 kg/m^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.