Consider the titration of a24.0 mL sample of 0.180 mol L^-1 CH_3NH_2 (K_b = 4.4
ID: 1059818 • Letter: C
Question
Consider the titration of a24.0 mL sample of 0.180 mol L^-1 CH_3NH_2 (K_b = 4.4 times 10^-4) with 0.145 mol L^-1 HBr. Determine each quantity the initial pH Express your answer using two decimal places the volume of added acid required to reach the equivalence point the pH at 4.0 mL of added acid Express your answer using two decimal places. the pH at one-half of the equivalence point. Express your answer using two decimal places. the pH at the equivalence point Express your answer using two decimal places.Explanation / Answer
Q1
a)
initial pH for base:
B + H2O <> HB+ + OH-
Kb = [HB+][OH-]/[B]
4.4*10^-4 = x*x/(0.18-x)
x = OH = 0.00868
pH = 14 + log(OH)= 14 + log(0.00868)
pH = 11.938
B)
find volume required for equivalence point
mmol of base = mmol of acid
so
M1V1 = M2V2
for
Vbase = M1/M2*V1 = (0.18/0.145)*24 = 29.7931 mL
C)
pH for 4 mL of acid
this is a buffer
so
pOH = pKb + log(HB+/B)
pKb = -log(Kb) = -log(4.4*10^-4) = 3.35654
mmol of acid = MV = 0.145*4 = 0.58
mmol of base left = 24*0.18 - 0.58 = 3.74
pOH = 3.35654 + log(0.58/3.74) = 2.5470
pH = 14- 2.5470
pH = 11.453
D)
pH at half equivalence point:
this is a buffer, and special one
since
HB+ = B (half and half)
so
log(HB+/B) = 1
then buffer equation
pOH = pKb + log(1)
pOH = 3.35654
pH = 14-3.35654 = 10.6434
E)
pH in equivalnce point
HB+ + H2O <-> B + H3O+
Ka = [B][H3O+]/[HB+]
Ka = Kw/Kb = (10^-14)/(4.4*10^-4) = 2.2727*10^-11
M in equivalence point
Vtotal = V1+V2 = 24+29.7931 = 53.7931
[M] = M1V1/(V1+V2) = (0.18+24)/(53.7931) = 0.0803076
2.2727*10^-11 = x*x/(0.0803076 -x)
x = H3O+ = 1.347*10^-6
pH = -log(X) = -log(1.347*10^-6
pH = 5.8706
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.