6. A balloon containing o 100 moles ofHe gas has a volume of 2.45 liters at 25 a
ID: 1060566 • Letter: 6
Question
6. A balloon containing o 100 moles ofHe gas has a volume of 2.45 liters at 25 and its f 7600 torr. balloon rose into the and its changed to 15 C pressure decreased to 720 torr, what would the volume of the balloon be? 288 7. A cylinder ofoxygen for medical use contains 34.5Lofoxygen at a pressure of 149.6 atm at (a) What is the pressure of this oxygen if the cylinder is stored in a warehouse with n 25°C. conditioning at a temperature of 49.5 C? 322 za8 pres sure lov.a (b) What is the density of the oxygen in the cylinde Volume Male alml .200 g of H2. What is the 8. A 5.73 liter flask at 25°C contains 1.50 g of N2, 4.00 g of CO. pressure in the flask in atmospheres, in torr, and in kilopascals? Advanced Chemistry with VerExplanation / Answer
Given
N2 = 1.50 g = 1.50/28 = 0.05 mole
CO = 4.0 g = 4.0/28 = 0.14 mole
H2 = 0.20 g = 0.20/2 = 0.1 mole
Total moles in the 5.73 L flask at 250 C
(0.05+0.14+0.1) moles = 0.29 moles
By Gas laws, Total pressure = nRT/V = (0.29 * 0.082 * 298)/5.73 atm = 1.23 atm = 124.62 Kiolpascal = 934.8 torr
1 atm = 101,325 pascal = 760 torr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.