Consider the following chemical equation: 3 KOH + Al(NO_3)_3 rightarrow Al(OH)_3
ID: 1061630 • Letter: C
Question
Consider the following chemical equation: 3 KOH + Al(NO_3)_3 rightarrow Al(OH)_3 + 3KNO_3 Write the mole to mole conversion factors: Calculate the number of moles of Al(NO_3)_3 needed to react with 12.5 moles of KOH. Calculate the number of grams of KOH needed to react with 1.25 moles of Al(NO_3)_3 Calculate the number of moles of KNO_3 produced from 1.5 moles of KOH assuming there is an excess of Al(NO_3)_3. Calculate the number of moles of Al(OH)_3 produced from 0.35 moles of KOH. assuming there is an excess of Al(NO_3)_3.Explanation / Answer
1)
from given chemical equation,
moles of Al(NO3)3 = 1/3 * moles of KOH
= 1/3*12.5
= 4.17 mol
2)
from given chemical equation,
moles of KOH = 3 * moles of Al(NO3)3
= 3*1.25
= 3.75 mol
3)
from given chemical equation,
moles of KNO3 = moles of KOH
= 1.5 mol
4)
from given chemical equation,
moles of Al(OH)3 = 1/3 * moles of KOH
= (1/3)*0.35
=0.12 mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.