imiting Reagent Worksheet Using your knowledge of stoichiometry and limiting rea
ID: 1061996 • Letter: I
Question
imiting Reagent Worksheet Using your knowledge of stoichiometry and limiting reagents, answer the folowing questions: Write the balanced equation for the reaction of lead(I) nitrate (aq) wth sodium iodide (aq) to form leadXII) odide precipitate and sodium ntrate solution: start with 25.0 grams of lead (II) nitrate and 15.0 grams of sodium iodide, how many grams of sodum ntrate can be formed? What reactant is the limiting reagent in the reaction described in problem 2? 4) 4Ko2 2H20 4KOH 302 If a reaction vessel contains 0.15 mol K02 and 0.10 mol H20, what is the limiting reactant? How many moles of oxygen can be produced? H2SO4 HCI If a reaction vessel contains 10.0 g of sodium chloride and 12.0 g of sunric acid, what is the limitng reactant? 5) Naa 60 What is the theoretical yield of hydrochloric acid in Qas? C7H603 CAH603 a C9H8o4 C2H402 What is the theoretical yield (in gramsp of aspirin, csHaos, when 2.009 of c7HGo3 is heated with 4.00 g of CAHEo3? irthe actual yield of aspirie is 2.219, what is the percentage yield?Explanation / Answer
1)Pb(NO3)2 (aq)+2NaI (aq)----------->PbI2(s) +2NaNO3(aq) ....balanced equation
2)moles of Pb(NO3)2=25g/molar mass=25g/331.2g/mol=0.0755 moles
moles of NaI=15g/84.995 g/mol=0.176 moles
As per balanced equation ,
1 mole Pb(NO3)2 reacts with 2 moles NaI
So 0.0755 moles NaI will react with 2*0.0755 moles=0.151 moles NaI
But NaI is in excess of wat reacts ,so its the excess reagent and Pb(NO3)2 is the limiting reagent.
So using amount of limiting reagent that reacts to form 2*0.0755 moles=0.151 moles NaNO3 as well
3)NaI is in excess (0.176 moles )of wat reacts (0.151moles),so its the excess reagent and Pb(NO3)2 is the limiting reagent.
4)4 moles KO2 reacts with 2 moles H2O (stoichiometrically)
So, 4*0.15 moles=0.6 moles will react completely with 2*0.15=0.3 moles H2O but in the reaction vessel H2O is 0.1 moles only.Hence,H2O limits the reaction so is the limiting reagent
2 moles H2O on complete reaction gives 3moles O2
or,2*0.1 =0.2 moles H2O will give 3*0.1=0.3 moles O2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.