The solubility of Caffeine in water is 0.6 g/100 mL at 0 degree C, 2.2 g/100mL a
ID: 1062148 • Letter: T
Question
The solubility of Caffeine in water is 0.6 g/100 mL at 0 degree C, 2.2 g/100mL at 25 degree C and 67 g/100 mL at 100 degree C (3) Calculate the minimum amount of water required to dissolve 23.45 g of caffeine at 25 degree C and 100 degree C. How much caffeine would you theoretically recover if you recrystallized the solution from 100 degree C to 0 degree C The partition coefficient of ethanol is 0.5. If you washed a solution of 10 g of ethanol in 20 mL of cyclohexane with 15 mL of water 3 times, how much ethanol would remain in the organic phase?Explanation / Answer
dissolve --> 23.45 g of caffein at 25°C:
S = 2.2 g / 100 mL at 25°C
for m = 23.45...
23.45/2.2*100 = 1065.90 mL of water at 25°C
for 100°C
S = 67 g / 100 mL at 25°C
for m = 23.45...
23.45/67 *100 = 35 mL of water at 100°C
b)
caffein for a recrystallized solution from 100°C to 0°C
S = 67 g --> S = 0.6 g
so.. for 100 mL --> 67-0.6 = 66.4 g of caffein per each 100 mL of solution will be recovered
Please consider posting multiple questions in multiple set of Q&A. We are only allowed to answer to a single question per set of Q&A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.