Ethanol (C_2H_5 OH) melts at -114 degree C and boils at 78 degree C. The enthalp
ID: 1062313 • Letter: E
Question
Ethanol (C_2H_5 OH) melts at -114 degree C and boils at 78 degree C. The enthalpy of fusion of ethanol is 5.02 kJ/mol, and its enthalpy of vaporization is 38.56 kJ/mol. The specific heat of solid and liquid ethanol are 0.97 J/g middot K are 2.3 J/g middot K respectively. How much heat is required to convert 31.5 g of ethanol at 32 degree C to the vapor phase at 78 degree C? Express your answer using two significant figures. How much heat is required to convert 31.5 g of ethanol at - 162 degree C to the vapor phase at 78 degree C? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
Q1
heat required for m = 31.5 g of ethanol from t1 = 32 t2 = 78°C
Q = m*C*(Tf-Ti)
C = 2.3 J/gC
Q = 31.5*2.3*(78-32) = 5433.75 J
but this is liquid, we need to turn it to vapor
this is latent heat energy:
Q = n*LHvap = masS/MW*LHavp = (31.5/46)*38.56 = 26.405 kJ = 26405 J
Total Q= 5433.75 +26405 = 5697.75 J = 5697.75/1000 = 5.69 kJ
Q2
ice --> saturated ice --> sautrated loquid --> liquid --> saturated liquid --> saturated vapor
so
Q1 = m*C*(tf-Ti) = 31.5*0.97 * (-114 - -162) = 1466.64 J
Q2 = m*LH = 31.5/46 * 5.02 =3.4376 kJ = 3437.6 J
Q3 = m*C*(Tf-Ti) = 31.5*2.3*(32--114) = 10577.7 J
Q4 = previously calculated in A = 5697.75
Total Q= 1466.64 +3437.6+10577.7 +5697.75 = 21179.69 J = 21.17 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.