e of Naoh sol. was 2260.9 M-1 at 445 nm and 46956.5 M^-1 at 615. e of HCL soluti
ID: 1064162 • Letter: E
Question
e of Naoh sol. was 2260.9 M-1 at 445 nm and 46956.5 M^-1 at 615.
e of HCL solution at 445 nm is 19434.8 M^-1 and at 615nm it was 0.
3) What would have been the outcome of these experiments if the wavelengths chosen were 321 nm and 515 nm?
4) calculate [HIn] and [In-] for your solutions by solving the pair simultaneous equations by hand. Show your calculation for one of your unknowns.
ABSORBANCE
615 nm 445nm
HCl 0, 0.447
NaOH 1.080, 0.052
unkown 0.090, 0.426
unkown 0.148, 0.404
unkown 3.262, 0.343
Explanation / Answer
3) the absorption values are is dependant upon the wavelength of light used. so if we used the different wavelength (like 321 or 515) there is possibility that HCl may not absorb much at 321 nm , which will depend upon the absroptitivity coeffecient at that wavelength. The intensity will be different
4) concentration of NaOH and HCl will be calcualted as
Absrobance = e.c.l
0.052 =2260.9M^-1 X concentraion
concentration of NaOH = 2.29 X 10^-5
similarly concentration of HCl = 0.447 / 19434.8 M^-1 = 2.29 Z 10^-5
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.