Answer all with the correct amount of significant figures. - What is the volume
ID: 1064169 • Letter: A
Question
Answer all with the correct amount of significant figures.
- What is the volume of 220. mL of oxygen gas at 61.0°C and 830. mm Hg if the conditions are adjusted to STP? Assume the amount of gas is held constant.
- What is the final volume of 465 mL of oxygen gas at 65.5°C if the gas is heated to 163°C? Assume the pressure and the amount of gas are held constant.
- To what Celsius temperature must 29.5 mL of methane gas at 73.0°C be changed so the volume will be 70.0 mL? Assume the pressure and the amount of gas are held constant.
- What is the final volume of 910. mL of neon gas at 190.°C if the gas is cooled to 79.5°C? Assume the pressure and the amount of gas are held constant.
Explanation / Answer
1.
from ideal gasequation
P1V1/T1 = P2V2/T2
P1 = Initial pressure = 830 mmhg = 830/760 = 1.092 atm
V1 = initial volume of gas = 0.22 L
T1 = tempreature of gas = 61.0 C = 334.15 k
P2 = final pressure = 1 atm
V2 = initial volume of gas = ?
T2 = tempreature of gas = 273.15 k
(1.092*0.22/334.15) = (1*V2/273.15)
V2 = 0.196 L
2) V1/T1 = V2/T2
(29.5/(73+273.15)) = (70/X)
X = Temperature in Kelvin = 821.4 k
3) V1/T1 = V2/T2
(910/(190+273.15)) = (x/(79.5+273.15))
V2 = final volume of neon = 692.9 ml
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.