25.00 ml, of a 5.293 M solution of methanol is diluted to a final volume of 3.25
ID: 1064782 • Letter: 2
Question
25.00 ml, of a 5.293 M solution of methanol is diluted to a final volume of 3.250 L. What is the concentration of methanol in the final solution? 75.0 mL of 1.214 M barium acetate solution is combined with 60.0 mL of 1.273M sodium phosphate solution (must do problem using 1. delta. E table) Write the balanced reaction including phases Determine the number of grams of precipitate this reaction can form. You recover 15.183 g of precipitate, determine the percent yield. Determine the final concentration of all ions in the solutionExplanation / Answer
4) Let M1(molarity)=5.293M,
V1=25.00 ml=25/1000=0.025L
M2=?
V2=3.250L
using equation,
M1*V1=M2*V2
M2=M1*V1/V2=5.293M*0.025L/3.250L=0.041M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.