You heat 3.857 g of a mixture of Fe_3 O_4 and FeO to form 4.152 g Fe_2O_3. The m
ID: 1065107 • Letter: Y
Question
Explanation / Answer
The difference between the mass of the products and the massof the reactants has to be the mass of the oxygen taken from the air during the reaction (4.152g - 3.857g = 0.295g).
Moles of Oxygen= 0.295/32 =0.009219 .
Fe3O4 + FeO + 1/2 O2 ---->2Fe2O3
So moles of FeO =0.009219*2= 0.018438 moles mass of FeO in the sample =0.018438*72= 1.33
Mass % of FeO in the sample= 100*1.33/3.857=34.5%. Hence close answer is 38.7%
2.
Moles of Fe in 5.15 kg= 5.15/56 kg moles =0.092 moles
Mole of CO required from 2nd reaction = 1.5 times Fe= 1.5*0.092= 0.138 kgmoles
From 1st reaction, mole of O2 required = 0.5 time moles of Oxygen =0.5*0.138 kg moles =0.069 kg moles = 0.069*1000= 69 kg moles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.