Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Solid aluminum and gaseous oxygen read in a combination reaction to produce alum

ID: 1065136 • Letter: S

Question

Solid aluminum and gaseous oxygen read in a combination reaction to produce aluminum oxide. 4Al(s) + 3O_2(g) rightarrow 2Al_2O_3(s) The maximum amount of Al_2O_3 that can be produced from 2.5 g of Al and 2.5 g of O_2 is g. 9.4 7.4 5.3 5.0 4.7 A sample of C_3H_8O that contains 200 molecules contains carbon atoms. 200 1.20 times 10^26 600 3.61 times 10^26 4.01 times 10^25 In which of the following molecules is hydrogen bonding likely to be the most significant component of the total intermolecular forces? CH_4 C_5H_11OH C_6H_13NH_2 CH_3OH CO_2 CH_3OH CH_4 CH_5H_11OH CO_2 C_6H_13 NH_2 Solid aluminum and gaseous oxygen react in a combination reaction to produce aluminum oxide: 4Al (s) + 3O_2 (g) rightarrow 2AI_2O_3 (s) In a particular experiment, the reaction of 2.5 g of Al with 2.5 g of O_2 produced 35 g of AI_2O_3. The % yield of the reaction is 26 47 66 74 37 The F-B-F bond angle in the BF_3 molecule is 180 degree 90 degree 120 degree 60 degree 109.5 degree

Explanation / Answer

33)

Molar mass of Al = 26.98 g/mol

mass(Al)= 2.5 g

use:

number of mol of Al,

n = mass of Al/molar mass of Al

=(2.5 g)/(26.98 g/mol)

= 9.266*10^-2 mol

Molar mass of O2 = 32 g/mol

mass(O2)= 2.5 g

use:

number of mol of O2,

n = mass of O2/molar mass of O2

=(2.5 g)/(32 g/mol)

= 7.812*10^-2 mol

Balanced chemical equation is:

4 Al + 3 O2 ---> 2 Al2O3 +

4 mol of Al reacts with 3 mol of O2

for 9.266*10^-2 mol of Al, 6.95*10^-2 mol of O2 is required

But we have 7.812*10^-2 mol of O2

so, Al is limiting reagent

we will use Al in further calculation

Molar mass of Al2O3,

MM = 2*MM(Al) + 3*MM(O)

= 2*26.98 + 3*16.0

= 101.96 g/mol

According to balanced equation

mol of Al2O3 formed = (2/4)* moles of Al

= (2/4)*9.266*10^-2

= 4.633*10^-2 mol

use:

mass of Al2O3 = number of mol * molar mass

= 4.633*10^-2*1.02*10^2

= 4.724 g

Answer: 4.7 g

34)

1 molecule has 3 carbon atoms

use:

number of C = 3*number of C3H8O

= 3*200

= 600

Answer: C

Only 1 question at a time please

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote