What is the mass in grams of 1 atom of sulfur (atomic mass = 32.066)? a. 1.661 t
ID: 1066208 • Letter: W
Question
What is the mass in grams of 1 atom of sulfur (atomic mass = 32.066)? a. 1.661 times 10^-24 b. 5.989 times 10^-23 c. 1.931 times 10^-25 d. 5.325 times 10^-23 e. 5.179 times 10^-26 How many atoms are in 5.21 g of arsenic? a. 9.51 times 10^22 b. 2.10 times 10^22 c. 4.19 times 10^22 d. 0.0695 e. 3.14 times 10^24 The formula mass of aradridic acid, C_z0 H_40 O_2, a fatty acid found in peanut oil, is: a. 306.126 u b. 92.079 u C. 312.530 u d. 176.000 u e. 352.000 u What is the percentage by weight of phosphorus calcium phosphate, Ca_3(PO_4)_2? (Atomic weights: Ca = 40, P = 31, O = 16) a. 10% b. 39% c. 36% d. 29% e. 20%Explanation / Answer
(9) Molar mass of S is 32.066 g/mol
We know that 1 mole of any compounts avagadro number(6.023x1023) atoms
So 6.023x1023 atoms of S weigh 32.066 g
So 1 atoms of S weighs (1x32.066) / (6.023x1023) g
= 5.325x10-23 g
(10) Molar mass of Arsenic is 74.92 g/mol
So 74.92 g of Arsenic contains 6.023x1023 atoms
5.21 g of arsenic contains (5.21x6.023x1023)/74.92
= 4.19x1022 atoms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.