Henry\'s law states that the solubility of a gas, S_g, is directly proportional
ID: 1066263 • Letter: H
Question
Henry's law states that the solubility of a gas, S_g, is directly proportional to its partial pressure, P_g: S_g = kP_g where k is the Henry's law constant for a specific gas at a specified temperature. Note that the units of the constant am determined by the units of the pressure and concentration used. Atmospheric pressure is 1 00 atm, but air is only composed of 21.0% (by moles) oxygen. Thus, the partial pressure of 1.00 atm. What is the millimolar concentration of dissolved oxygen for a lake or stream under the partial pressure of oxygen and a temperature of 12 degree C? Express the millimolar concentration numerically to two significant figures.Explanation / Answer
Find milimolar concentration of O2
given
S = 7.8×104 for OXygen (please use your actual value, since this is pretty dependent on literature being used)
so..
C = H*P
where
C = cncentration in mol / L
H = henrys constat
P = partial pressure of O2
for P = 1 atm and x = 0.21 of O2 --< P-O2 = 0.21 atm
so
C = (7.8*10^-4)*0.21
c = 0.0001638 mol / L
1 mol = 1000 mmol
C = 0.0001638*10^3
C = 0.1638 mol/L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.